REKOLEKCJE W RAMACH
XXI TRIDUUM KU CZCI BOGA OJCA
LEGIONU MAŁYCH RYCERZY MIŁOSIERNEGO SERCA JEZUSOWEGO
w tym
X Zabranie Zarządu Legionu MRMSJ
i
XII Zgromadzenie Animatorów Legionu MRMSJ
Rozpoczęcie Zjazdu (dla zakwaterowanych uczestników TRIDUUM)
nastąpiło w piątek, 2 sierpnia 2018 o godz. 15:00 w kaplicy św. Maksymiliana.
Dalej program według corocznego planu:
PIĄTEK, 2. 08. 2019
15:00 – Koronka (Lokalna Grupa modlitewna) Zawierzenie rekolekcji w ramach XXI TRIDUUM ku czci Boga Ojca Bożemu Miłosierdziu i Duchowi Świętemu a także Świętym Aniołom i Patronom Legionu MRMSJ.
16:00 – Msza św. z pierwszą konferencją zaproszonego rekolekcjonisty ks. Tadeusza Bachorza z diecezji kaliskiej (znany wielu uczestnikom z rekolekcji w Skrzatuszu we wrześniu 2018 r.)
Msza św. koncelebrowana: ks. Tadeusz: Intencja wynagradzająca Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Przebłaganie Boga Ojca za grzechy nasze i świata całego mocą wstawienniczą Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana:
ks. Lesław: O błogosławione owoce TRIDUUM ku czci Boga Ojca i wszelkich działań w ustanowieniu Święta Boga Ojca całej ludzkości.
18:00 – Konferencja (2) – ks. Tadeusz Bachorz
Po niej była BLOK MODLITEWNY GOSPODARZY z Niepokalanowa, lokalnej grupy modlitewnej przed I-szą SOBOTĄ (o. Mirosław Kopczewski OFMConv)
BLOK MODLITEWNY GOSPODARZY
( UCZESTNICZYMY w tym programie modlitewnym oprócz ADORACJI 22:00 – 6:00 w kaplicy adoracji Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Bazylice. Oczywiście nie zabraniamy, ale Adoracja dla uczestników XXI Triduum ku czci Boga Ojca będzie następnej nocy z 3/4 sierpnia dlatego roztropnie będzie udać się na spoczynek, aby móc uczestniczyć w tej planowanej uczcie duchowej w nocy z soboty na niedzielę w kaplicy św. Maksymiliana )
19.00 - Czuwanie przed pierwszą sobotą grupy modlitewnej o. Mirosława Kopczewskiego, OFM:
- wystawienie Najświętszego Sakramentu,
- Słowo wprowadzające w modlitwę adoracji,
- dwie części różańca św. z rozważaniami
Zakończenie adoracji, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem – około 21:00
21:00 – Apel i Msza św. dla grupy modlitewnej o. Mirosława Kopczewskiego
22:00 – 6:00 Adoracja w ciszy w kaplicy adoracji Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Bazylice
6:00 godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i trzecia część różańca w kaplicy św. Maksymiliana.
7:00 Msza św. transmitowana przez telewizję internetową EVTN Polska. (mogliśmy w niej uczestniczyć lub skorzystać z możliwości adoracji osobistej w ciszy w kaplicy adoracji Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Bazylice)
SOBOTA, 4.08. 2018
9:00 – Konferencja (3) (ks. Tadeusz)
10:00 – X SPOTKANIE Zarządu Legionu (relacja osobna)
11:00 – Konferencja (4) (ks. Tadeusz)
15:00 – Koronka i nowenna do św. Maksymiliana ( lokalna Grupa modlitewna )
16:00 – Msza św. koncelebrowana z czwartą konferencją
ks. Tadeusza: W intencjach Małych Rycerzy i intencjach złożonych w koszyczku przed ołtarzem,
ks. Lesław: za dusze czyśćcowe szczególnie dusze zmarłych Małych Rycerzy i dusze z rodzin rycerzy)
Po Mszy św. było był dokonany osobisty Akt Oddania Niepokalanemu Sercu Maryi wg zredagowanych i nabytych formularzy dla wszystkich zdecydowanych (we mszy św. brali udział nie tylko rycerze, kandydaci na rycerzy Legionu ale też pielgrzymi, którzy skorzystali z tej możliwości. W roku ubiegłym uczestnicy mieli możliwość przyjęcia cudownego medalika i wstąpienia w szeregi Rycerstwa Niepokalanej.)
18:00-20:00 Mali rycerze w tym czasie mogli nawiedzić kaplicę adoracji wieczystej w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, skorzystać z sakramentu pokuty, a także była możliwość nabycia publikacji książkowych w gościńcu: znaczków, śpiewniczków a także pasyjnych Krzyży Serca Jezusowego Końca Czasu.
W tym czasie była też możliwość uczestniczenia we Mszy św. o godz. 18:00. Była to Msza św. według lokalnego porządku w kaplicy św. Maksymiliana. A po mszy św. o 18:40-19:20 odbyło się nabożeństwo dla wszystkich niepokalanowskich zakonników.
19:00 – odbyło się zaplanowane XII Zgromadzenie Animatorów Legionu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego dla delegatów lokalnych grup modlitewnych (relacja osobna).
20:00 – Konferencja (5) (ks. Tadeusz)
21:00 Apel Jasnogórski i Akt Oddania Rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi, (prowadzenie ks. Tadeusz),
Wystawienie Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem uwielbienia (ks. Lesław i rycerka Maria z Warszawy, dając prezentując WYMODLONĄ praktykę duchową opisaną na końcu tej relacji pt. INSTRUKCJA DO ZAKŁADANIA CHÓRÓW CHWAŁY, majaca na celu nauczenia i spotęgowania zanoszonych przez nas modlitw uwielbienia i dziękczynienia i ich propagowania )
Dalsze modlitwy w ramach adoracji Boga Ojca poprowadzili: Kraśnik, Rybnik, Warszawa, Siedlce.
24:00 – Msza św. koncelebrowana z szóstą konferencją
(INTENCJE: ks. Lesław: Uwielbienie Boga Ojca i ustanowienie święta Boga Ojca całej ludzkości oraz potrzebne łaski i moc Ducha Świętego w usunięciu wszelkich przeszkód dla tego dzieła;
ks. Tadeusz: O dary i moc Ducha Świętego dla całego duchowieństwa szczególnie dla biskupów i proboszczów na terenie których diecezji i parafii są i działają Mali Rycerze Miłosiernego Serca Jezusowego oraz dla wszystkich księży asystentów-opiekunów.
W ramach „daru ołtarza” (poza pieniężną ofiarą) odbyło się uroczyste złożenie zgłoszeń kandydatów (5) i deklaracji (6) na członka rzeczywistego Legionu; 4 osoby uroczyście oddały się w tzw. NIEWOLNICTWO MARYI.
Dokonano odnowienia ZAWIERZENIA1 Bogu Ojcu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego i czcicieli Bożego Miłosierdzia oraz NAMASZCZENIE obecnych olejkiem egzorcyzmowanym, nardowym i św. Charbela.
[1] AKT ZAWIERZENIA BOGU OJCU MAŁYCH RYCERZY
Przedwieczny Boże Ojcze, pragniemy powierzyć się Tobie, z całą ufnością zawierzyć Twemu Ojcowskiemu Sercu.
Przyjmij nas, Ojcze, jako Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusa. O Stwórco nasz i Panie, Twój Syn zdobył nas własną krwią dla Ciebie.
Ojcze, ogarnij nas swym Ojcowskim Sercem i nie pozwól nam oddalić się od Ciebie, lecz przy Tobie trwać.
Ojcze, na zawsze jesteśmy Twymi dziećmi. Naucz nas miłości do Ciebie. Niech nasze serca zapłoną miłością Bożą.
Ojcze, kieruj naszym życiem, abyśmy mogli wypełnić Twoją wolę. Oto Ojcze składamy Ci nasze serca w ofierze miłości, weź je i kształtuj, gdyż są słabe.
Tylko Twoja miłość może je umocnić i ożywić dla Twej chwały. Niech Twoja miłość rozleje się w naszych sercach, aby mogły promieniować tam, gdzie jest ciemność.
Ojcze, Ty wiesz o wszystkim, czego nam potrzeba. Przyjmij naszą słabość. Niech ona przemieni się w Bożą moc.
Daj światło kapłanom, aby strzegli depozytu naszej wiary w Ciebie, Boże Ojcze.
Twoi Mali Rycerze Miłosiernego Serca Jezusa i czciciele Miłosierdzia Bożego.
Powyższy Akt Zawierzenia Bogu Ojcu po raz pierwszy dokonano uroczyście podczas Mszy św. o północy w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, 6/7.08.2005
Jeśli nie wszyscy Mali Rycerze mogli uczestniczyć bezpośrednio w święto Boga Ojca (w pierwszą niedzielę sierpnia) każdy może odnawiać ten akt 7 dnia każdego miesiąca w świetle życzenia Boga Ojca lub przy okazji miejscowego spotkania modlitewnego.
Podczas uczty duchowej towarzyszyły nam peregrynujące w Legionie figury i obraz:
- Jezus Chrystus Król Miłosierdzi i Polski (z Bochni do Koszalina),
- figura Chrystusa Króla (na oślepienie szatana; z Kielc do Koszalina),
- figura Matka Boża z Guadelupe (z Wrocławia do Pelplina),
- figura św. Józefa (Patron Kościoła; z Poznania do Kielc),
- a także towarzysząca Małym Rycerzom z Włocławka podczas modlitw i pielgrzymek figura Matki Bożej Skępskiej, (M.B. Brzemienna, Królowa Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Kujaw).
Ciąg dalszy czuwania do ok 6:00
2:00 – Czuwanie modlitewne (Kalisz – Pleszew)
3:00 – Czuwanie modlitewne (Poznań – Koszalin)
4:00 – Czuwanie modlitewne (Włocławek – Bochnia)
5:00 – Czuwanie modlitewne (Ostrołęka – Kielce)
6:00 – Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem (ks. Tadeusz Bachorz)
NIEDZIELA, 5.08. 2018
Po adoracji czas na odpoczynek a także na modlitwę osobistą i nawiedzenie Bazyliki Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask dla przybyłych na noc czuwania i adoracji Boga Ojca..
11:00 – Konferencja (7) (ks. Tadeusz)
12:00 – Obiad i WYJAZD DO DOMU
W TRIDDUM uczestniczyło 251 osoby w tym 94 zakwaterowanych:
Białystok (6) Bełchatów (3), Calgary-Kanada (1) Chełm 2, Gdynia (8), Głuchołazy (1), Gniezno (3), Grudziądz (1), Jastrzębie Zdrój (1), Kielce (7), Koszalin (4), Kraków (4), Kraśnik (2),Legnica (1), Łódź
(3), Opole (1), Ostrołęka (5), Poddębice (2), Poznań (7), Radom (3), Rybnik (5) Siedlce (3), Szczecin (4), Tarnowskie Góry (2), Wrocław (1), Warszawa (12), Żyrardów (2), oraz 157 przyjezdnych:
Bochnia (37), Czechy (1), Gdańsk (6), Gniezno (4), Kraśnik (28), Kalisz (2), Kraków (3) Ostrów Wlkp. (3), Pleszew (17), Płońsk (3), Pelplin-Rypin (8), Siedlce (7), Ukraina (1), Wałków (5), Włocławek (23), Wojciechów (1), Wrocław (2), Zdziłowice (1), Żyrardów (5),
Na uwagę zasługuje obecność rycerzy i sympatyków: z Czech, Kanady i Ukrainy oraz rycerza Krzysztofa (na wózku inwalidzkim) z opiekunem rycerzem Danielem ze Szczecina. Bóg zapłać za Wasze świadectwo wiary i ofiary mówiące więcej niż słowa.
NOTATKI REKOLEKCYJNE RYCERKI z KRAŚNIKA
z UCZTY DUCHOWEJ w Niepokalanowie, 2-4.08.2019
W dniach 2 i 3 sierpnia br. uczestniczyłam w Niepokalanowie w rekolekcjach w ramach XXI Zjazdu Legionu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego ku czci Boga Ojca. Rekolekcje prowadził ks. Tadeusz Bachorz. Bardzo mocno przeżyłam ten czas. Nie jestem w stanie opisać wszystkiego, tego co usłyszałam i przeżyłam. Ograniczę się tylko do kilku zagadnień, które mocno utkwiły mi w pamięci i w sercu.
Ksiądz Tadeusz uświadomił nam wielkie znaczenie KRZYŻA. Wyjaśnił, że na krzyżu jest Pan Jezus ze swoimi Ranami, ale kiedy odwrócimy KRZYŻ to my jesteśmy na nim. Kto podnosi rękę na KRZYŻ od niego ginie. Między innymi ksiądz przytoczył historię Niemki Berty Bauer, która strzelała do Krzyża [w Licheniu, przestrzelony w 1944 roku, która podczas wojny w kościele św. Doroty prowadziła ośrodek szkoleniowy młodzieży Hitlerjugend szkolonej do działań szturmowych jako przybudówka Oddziałów SA] znieważając Go na oczach [niemieckiej] młodzieży, a po 4-ch godzinach zginęła od 18 kul, tylu ile ona oddała do KRZYŻA Pana Jezusa. KRZYŻ jest największym znakiem miłości. Przed narodzeniem Pana Jezusa KRZYŻ był znakiem hańby, a po przyjściu Pana Jezusa jest znakiem zbawienia. Nie ma innej drogi do zbawienia tylko przez KRZYŻ. Ksiądz oparł się też na Dzienniczku Świętej Faustyny (82) gdzie Pan Jezus powiedział. „ (…) nim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy, przychodzę najpierw jako Król miłosierdzia. Nim nadejdzie dzień sprawiedliwy, będzie dany ludziom znak na niebie taki. Zgaśnie wszelkie światło na niebie i będzie wielka ciemność po całej ziemi. Wtenczas ukaże się znak Krzyża na niebie, a z otworów gdzie były ręce i nogi przebite Zbawiciela, będą wychodziły wielkie światła, które przez jakiś czas będą oświecać ziemię. Będzie to na krótki czas przed dniem ostatecznym.” A więc Miłosierdzie Boże nie będzie zawsze, kiedy się skończy - Pan Bóg okaże swoją sprawiedliwość. Ważny jest tu sakrament pokuty i czyny miłosierdzia.
W orędziach między innymi do Adama Człowieka, Matka Boża mówi, abyśmy przyzywali i naśladowali świętych patronów. Ksiądz przedstawił życiorysy świętych patronów Polski m.in.. świętego Wojciecha, świętego Stanisława, świętego Andrzeja Boboli i świętego Maksymiliana Kolbe [oraz nieco o męczennikach franciszkańskich). Dowiedzieliśmy się o różnych sytuacjach z ich życia, o których nie wiedzieliśmy. Nie wiedziałam np. że święty Wojciech i św. Stanisław byli ludźmi dość młodymi w wieku ok. 40 lat, że św. Wojciech wrócił po raz drugi do Pragi, że Czesi w ten sposób otrzymali drugą szansę nawrócenia, której nie wykorzystali. Nie wiedziałam o czterech piastowskich orłach, które pilnowały ciała świętego Stanisława i o jego palcu połkniętym przez rybę, która świeciła, a po jej złowieniu znaleziono odcięty palec, którego brakowało przy zrośniętym po śmierci ciele świętego.
Po ludzku ci wszyscy święci przegrali życie, gdyż oddali swoje młode życie w męczeństwie, ale u Boga wygrali wieczność. Tak samo święty Jan Chrzciciel, który upominał Heroda. Jego wielkość polega na prawości Prawda zawsze kosztuje, jeśli chcemy iść do Nieba nie możemy iść na żadne kompromisy ze światem. Grzech jest gorszy niż rak, bo rak zabija ciało, a grzech zabija dusze na wieczność.
Nie należy potępiać grzesznika, a tylko grzech. Nie rzucać kamieniami, jak w Białymstoku, ale zdrowaśkami i koronkami. Gdzie pójdzie grzeszna dusza, jeśli nikt za nią nie będzie się modlił? To my mamy modlić się za grzeszników, szczególnie my rycerze. Mamy pomagać Matce Bożej ratować świat. Mamy poświęcić się Niepokalanemu Sercu Maryi, a Ona będzie nas co dzień szukała i doprowadzi nas do Jezusa, bo my sami giniemy, upadamy w nawale obowiązków, zajęć, zaślepieni przez egoizm, zło.
Ważna jest modlitwa rodzin. Świętości uczymy się na kolanach. Dzisiejsze rodziny się nie modlą . Większość jest tych, którzy nie myślą o Panu Bogu. Mamy modlić się za rodziny, być katolikami nie tylko od święta. Siostra Łucja wskazała, że ostatnia walka będzie toczyć się o rodzinę.
Matka Boża prosiła o 15 minut rozważań przy odmawianiu różańca w pierwsze soboty miesiąca, ksiądz podkreślił, że nie należy tych minut dzielić na każdy dziesiątek, tak jak nie dzieli się całej tabletki przypisanej przez lekarza. Te 15 minut medytacji należy poświęcić tylko Matce Bożej.
Matka Boża powiedziała przez wizjonerów dokąd dążysz Europo bez Ewangelii? Teraz widzimy jak Matka Boża jest znieważana w swoich wizerunkach w Polsce, a zło przyszło z zachodu Europy.
Pan Bóg daje nam doświadczenia, aby nas obudzić. Często wracamy do swoich grzechów, powtarzamy je na spowiedzi, trudno nam wybaczyć sobie. Kiedy szatan wypomina twoją przeszłość, ty mu wskaż jego przyszłość pod stopami Matki Bożej. Szatan będzie miał wrażenie, że wszystko zdobył, ale zostanie zmiażdżony przez Matkę Bożą, a piętą jesteśmy my. Matka Boża posłuży się ludźmi, którzy się modlą, głównie na różańcu i koronką.
Przez 700 lat hymnem narodowym Polski była Bogurodzica licząca 16 zwrotek, a kościoły jakie powstawały były Mariackie poświęcone Matce Bożej. Czy płonąca katedra w Paryżu nie jest dla nas znakiem?
Jeśli mówi się o prawdziwej intronizacji Pana Jezusa na Króla Polski, czego domagał się Pan Jezus przez Rozalię Celakównę to ważne są tu dwa miejsca tj. Matka Boża Królowa na Jasnej Górze i ołtarz Pana Jezusa Króla w katedrze na Wawelu. Papież Pius XII mówił, aby Polska była przedmurzem Chrześcijaństwa. Chrześcijanin nie odpłaca złem za zło, ale ma prawo upomnieć się, jak Pan Jezus powiedział czego mnie bijesz.
Ojciec święty Jan Paweł II w październiku 1982r. przed kanonizacją świętego Maksymiliana modlił się głośno słowami „miej miłosierdzie nad Polską” i płakał co zauważył ówczesny sekretarz ksiądz Stanisław Dziwisz, a Ojciec święty nie miał zwyczaju modlić się głośno. Wtedy na pytanie księdza odpowiedział: gdybyś ty widział to co ja, co nas czeka, to też byś płakał.
Nasze rekolekcje odbyły się w tak cudownym miejscu, gdzie ojciec święty Franciszek ustanowił miejsce nieustannej adoracji jako ósme światowe miejsce modlitwy o pokój na świecie; także miejsce gdzie można codziennie przez 7 lat otrzymać odpust zupełny. W łonie Matki Bożej znajduje się Pan Jezus w Przenajświętszym Sakramencie. Modliliśmy się tam grupkami jednej i drugiej nocy.
Dziękujemy Panu Bogu w Trójcy Jedynej za ten czas rekolekcji i czas zawierzenia Matce Bożej Niepokalanej nas i naszych rodzin, dziękujemy kapłanom księdzu Tadeuszowi Bachorzowi i ks. Lesławowi Krzyżakowi za katechezy, odprawione Msze Święte, posługę w konfesjonale i poświęcony nam czas zarówno w dzień jak i w nocy. Dziękujemy im i obejmujemy modlitwą.
mr Barbara
SŁOWA DO MAŁYCH RYCERZY
NA ZAKOŃCZENIE UCZTY DUCHOWEJ W NIEPOKALANOWIE, 4.08.2019
"Tak kochanie, gorliwa modlitwa Małych Rycerzy zawsze nas raduje i pomaga w zbawieniu świata. Ich odwiedziny Niepokalanowa szczególnie nas radują. Wyjeżdżają z wielkimi Łaskami od nas i Błogosławieństwem. Ważny jest też dla Niepokalanowa ich przykład ofiarnej modlitwy. Dla braci franciszkanów, którzy mało mają takich przykładów ludzkiej lojalności wobec Boga, posłuszeństwa, miłości ofiarnej. Zasilają oni Skarbiec Boży sprawiając nam wielką radość."
"Niedobrze się dzieje w Ojczyźnie waszej. Garstka moich wybrańców, na których mogliśmy się oprzeć – kurczy się coraz bardziej – zanika. Cieszą więc Nas bardzo prace Małych Rycerzy, błogosławimy ich inicjatywy, które mają od Ducha Świętego i liczymy na to, że będą poszerzać swoje szeregi. Są naszą radością, pociechą, naszą chwałą - wielką pociechą, która jest w tych dniach nam szczególnie potrzebna.''
"Wielu pójdzie za tobą i założy chóry w Polsce. Przez ten fakt robicie wiele dla siebie, swych rodzin i dla waszej Ojczyzny. Pokrzepiacie też Nas i całe Niebo zasmucone i zszokowane postępem złego na świecie a też w umiłowanej waszej Ojczyźnie.''
Kaplica Adoracji w Niepokalanowie 04.08.2019r. [Święto Boga Ojca]
INSTRUKCJA (dla zainteresowanych) DO ZAKŁADANIA CHÓRÓW CHWAŁY
Nasza rycerka Maria z Warszawy, która jest autorką broszurki "Modlitwa Uniżenia" (wydanej swego czasu dla Legionu MRMSJ i wszystkich zainteresowanych) dzieli się odkrytą przez siebie praktyka duchową jaką są tzw. CHÓRY CHWAŁY.
Namiastkę tego zaprezentowała podczas uczty duchowej Legionu MRMSJ w ramach tzw. XXI Triduum ku czci Boga Ojca w Niepokalanowie a dokładnie na początku adoracji nocnej Króla Miłosierdzia w Kaplicy - Sanktuarium św. Maksymiliana w sobotę wieczorem, 3.08.2019.
Poniżej jej, wymodlona
DUCHOWA PRAKTYKA w tworzeniu "CHÓRÓW CHWAŁY"
1 Miejsca - parafie, kapliczki, domy modlitwy, w których trwa nieustanna modlitwa, kaplice szpitalne, zakonne. Jeśli możemy być w kościołach tylko w porach ich zamknięcia zakładamy za kratami (z miejsc udostępnionych do modlitwy) patrząc na Tabernakulum.
Chóry zakładamy w ciszy. (Ludzie się krępują, jak chcą mogą głośno wielbić, dziękować i przepraszać te 3 elementy muszą być zachowane. Cicho też możemy poruszając tylko ustami z żarem serca, „głośno” śpiewać.)
2. Zapraszamy do naszej modlitwy: Cały Dwór Niebieski z wszystkimi Aniołami, Duchami niebieskimi i Świętymi; także Dusze Czyśćcowe, dusze dzieci nienarodzonych oraz wszelkie stworzenie, jakie Bóg stworzył w swojej łaskawości: cały świat zwierzęcy i roślinny; zwierzęta wszelkich gatunków ( jak jest czas można wymienić żyjące na ziemi ssaki, ptaki, świat roślinny drzewa, krzewy, trawy, kwiaty rośliny rosnące na ziemi i znajdujące się we wszystkich wodach).
3. Zaczynamy wielbić Boga Ojca, Boga Syna, Boga Ducha Świętego, Maryję - Matkę Boga.
4. Na zakończenie prosimy dla siebie o błogosławieństwo: Boga Ojca + Boga Syna + Boga Ducha Świętego + Maryję Pannę +
5. Prosimy o błogosławieństwo Całego Dworu Niebieskiego +,
Żegnamy się + i prosimy Boga Ojca, aby te chóry, z którymi chwaliłam Boga pozostały w tym miejscu na zawsze wielbiąc Boga i Maryję.
mr Maria z Warszawy
powrt