P R O T O K Ó Ł
Z posiedzenia Koła Legionu Małych Rycerzy
Miłosiernego Serca Jezusowego w Kraśniku
odbytego w dniu 9 października 2015r.
Na zebraniu obecnych było 19 osób, w tym 18 członków rzeczywistych koła oraz proboszcz
Parafii Miłosierdzia Bożego w Kraśniku ksiądz Wiesław Szewczuk
Program zebrania:
1.Przypomnienie regulaminu Małego Rycerza Miłosiernego Serca Jezusowego
2. Zapoznanie z regulaminem wyborów władz koła i przeprowadzenie wyborów .
3. Sprawozdanie z dotychczasowej działalności Koła
4. Zamierzenia na najbliższy okres
5. Wnioski dotyczące Roku Miłosierdzia
6. Sprawy organizacyjne.
7. Podjęte zobowiązania.
Ad. 1
Zebranie prowadziła dotychczasowa animatorka Cecylia Dudek. Przypomniała regulamin wspólnoty zwracając uwagę na słabiej realizowane punkty regulaminu.
Ad.2
Cecylia Dudek przeczytała rozdział 3 statutu dotyczący powstawania kół MR MSJ i wyboru władz.
Nasze koło składa się z członków z 5-ciu kraśnickich parafii , a skupia się przy kościele Miłosierdzia Bożego w Kraśniku. Łącznie wpisanych jest 60 osób, ale rzeczywistych członków, którzy potwierdzili swoja przynależność jest 38 osób.
Ksiądz proboszcz zaproponował, aby wybory przeprowadzi jawne, co przyjęto jednogłośnie.
Do zarządu zaproponowano następujące kandydatury:
- Cecylia Dudek
- Alicja Brzustowska
- Lucjan Margol
- Krystyna Michota
- Zenobia Jagiełło
- Joanna Łysak
Lucjan Margol nie wyraził zgody tłumacząc swoje stanowisko brakiem czasu.
Głosowano na poszczególnych kandydatów. W wyniku głosowania wybrano:
1. Animator - Cecylia Dudek
2. Zastępca animatora - Alicja Brzustowska
3. Sekretarz - Zenobia Jagiełło
4. Skarbnik - Joanna Łysak
Ad. 3. Cecylia Dudek omówiła pokrótce dotychczasową działalność wspólnoty dokumentując to przedstawiona kroniką informując również, że sprawozdanie za ostatni rok pracy jest do wglądu w kronice oraz na stronie małych rycerzy w internecie.
Ad.4
Prowadzenie cosobotnich adoracji w kaplicy szpitalnej oraz każdego 5-go dnia miesiąca odmawianie 7 koronek do Miłosierdzia Bożego, a przy tym poruszanie bieżących spraw organizacyjnych. Prowadząca zaapelowała, aby poszczególni członkowie wzięli udział w powyższym przynajmniej raz na kwartał, gdyż uczestniczy tylko mała grupka osób. Ponadto udział w nabożeństwach trzecich piątków miesiąca w kościele parafialnym we Mszy zbiorowej , na które zawsze składamy nasze intencje i następnie uczestniczenie w adoracji Przenajświętszego Sakramentu.
Ad 5.
1/ Prowadząca zwróciła się do Księdza proboszcza z wnioskiem o perygrynację obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach naszej parafii w Roku Miłosierdzia. Na co jednak ksiądz odpowiedział negatywnie uzasadniając tym, że musiałyby być wcześniej przeprowadzone misje Miłosierdzia Bożego, a aktualnie to nie jest możliwe, gdyż przygotowujemy się do poświęcenia kościoła i rekolekcje będą prowadzone w tym temacie.
2/ Drugi wniosek dotyczył wydłużenia czasu modlitwy w kościele przy zmarłym przed pogrzebem tak, aby oprócz różańca można było odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ksiądz odpowiedział że ten czas jest uzgadniany każdorazowo z rodziną przed pogrzebem, a nieraz nie ma kto poprowadzić nawet różańca.
3/ Wniosek aby w Roku Miłosierdzia prowadzić każdego dnia nowennę do Miłosierdzia Bożego w domach. Zorganizowanie tej modlitwy należy uzgodnić z panią Matraszek, która prowadzi zapisy.
4/ Lucjan Margol zaproponował, aby członkowie wspólnoty zaczynali koronkę do Miłosierdzia Bożego przed każdą Mszą Świętą, gdyż nie zawsze jest prowadzona, a to była inicjatywa naszej wspólnoty przed kilkoma latami.
Ad. 6
Prowadząca poinformowała o odbytej pielgrzymce Zawierzenia Miłosierdziu Bożemu do Łagiewnik.
O zamówionych przez Zarząd Główny Legionu MR 55 Mszy świętych za Ojczyznę oraz nasz wkład na w/w Msze Święte odprawiane od 1 września br. przez księży pallotynów. Przedstawiła aktualne finanse koła, przeznaczone w głównej mierze na comiesięczne Msze Święte zamawiane przez wspólnotę. Poinformowała też, że w dniu 22 października br. o godz. 7-ej będzie odprawiona Msza Św. za wspólnotę, pielgrzymów do Łagiewnik i rodziny przez księdza Lesława Krzyżaka.
Na dzień jutrzejszy tj. 10 października wspólnota została wyznaczona do posprzątania kościoła i ułożenia kwiatów. Zgłosiło się kilka osób chętnych niektórzy złożyli ofiarę na kwiaty .
Ad. 7
Wspólnota kraśnicka zobowiązała się w miesiącu listopadzie przez cały miesiąc do dnia Chrystusa Króla prowadzić modlitwę i ścisły post o chlebie i wodzie/ lekko złagodzony ze względu na stan zdrowia przez niektóre osoby / o intronizację Chrystusa Króla w naszej Ojczyźnie. Na kolejne dni miesiąca zgłosiły się poszczególne osoby. Przed świętem Chrystusa Króla będziemy prowadzili nowennę, a w Dniu Święta będzie odprawiona Msza Święta z intencją o intronizacje.
Na zakończenie Ksiądz poinformował o dalszym wystroju kościoła o obrazach, jakie będą umieszczone w ołtarzu głównym i bocznym Świętej Faustyny.
Na tym protokół zakończono.
Cecylia Dudek
powrt



