REKOLEKCJE
dla
MAŁYCH RYCERZY
MIŁOSIERNEGO SERCA JEZUSOWEGO
i dla zainteresowanych
19-22 września 2019
Plan rekolekcji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu - do pobrania plik PDF
TEMAT GŁÓWNY: Walka duchowa o zbawienie.
REKOLEKCJE poprowadzi: ks. Tomasz Pirszel – z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, posługa głoszenia nauk rekolekcyjnych z posługą kierownictwa duchowego (spowiedzi rozmów osobistych).
Zalecamy, aby na rekolekcje przyjechać w stanie łaski uświęcające - po spowiedzi św. - aby demony miały ograniczony dostęp do uczestników i przebiegu całej uczty duchowej!!! Możliwość SPOWIEDZI św. w BAZYLICE wg planu lokalnego: 11.30, 17.30 (pół godz. przed Mszą św. o 1200 i 1800 w Cz, Pt, Sb) i o 7.30 i w czasie Mszy św. o 800 w niedzielę)
Czwartek , 19.09.2019 – Matki Bożej Saletyńskiej
15:00 – Droga Krzyżowa i Koronka jako modlitwa w intencji przebłagania i przeproszenia Boga bogatego w miłosierdzie za grzechy i uchybienia wszystkich uczestników rekolekcji i ich bliskich z aktem przebaczenia sobie i bliźnim w celu odblokowania zapór zła i otwarcia się na przygotowane dary Ducha Świętego. Info. organizacyjne, (kaplica Domu Pielgrzyma)
16:00 – Modlitwa do Ducha Świętego i Nauka rekolekcyjna (1)
17:00 – Kolacja – Czas do osobistej modlitwy w ciszy (w kaplicy lub na spacerze).
18:00 – Różaniec cz. Radosna - t. radosne, (kaplica Domu Pielgrzyma)
18:40 – 19:30 – Adoracja w Bazylice (po Mszy św. o 18:00, dla parafian i uczest. rekolekcji)
20:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną (2) i adoracja Najśw. Sakr. do ok. 22:00
Piątek, 20.09.2019
7:00 – Godzinki ku czci NMP. Różaniec cz. II (t. światła) i modlitwy indywidualne.
8:00 – Śniadanie
9:00 – Nauka rekolekcyjna (3). , (kaplica Domu Pielgrzyma)
10:00 - Czas wolny m.in. do osobistej modlitwy w ciszy (w kaplicy lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej)
11:15 – Różaniec cz. III (t. bolesne) , (kaplica Domu Pielgrzyma)
12:00 – Msza św. w Bazylice
(Msza druga może być dodatkowo w intencjach zbiorowych o 20.00 - kaplica Domu Pielgrzyma)
13:00 – Obiad – Czas wolny m.in. osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy adoracji NS lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej).
15:00 – Droga Krzyżowa, Koronka do BM i modlitwa po Drodze Krzyżowej (przy stacjach DK na zewnątrz)
16:00 – Czas wolny m.in. do osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy lub na spacerze ).
17:00 – Nauka rekolekcyjna (4). (kaplica Domu Pielgrzyma)
18:00 – Kolacja
19:30 – Różaniec cz. IV (t. chwalebne) (kaplica Domu Pielgrzyma)
20:00 – (Msza w int. zbiorowych) Nauka rekolekcyjna (5) i adoracja NS. (kaplica w Domu Pielgrzyma)
Adoracja NS w ciszy do ok. 7.55 wg grafiku godzin (na listę zapisuje przedstawiciel pokoju: imię i nr pokoju)
Sobota, 21.09.2019
7:00 – Godzinki ku czci NMP. Różaniec cz. I (t. radosne) jeszcze w czasie ADORACJI do 7:55 - (kaplica Domu Pielgrz.)
8:00 – Śniadanie
9:00 – Nauka rekolekcyjna (6). (kaplica Domu Pielgrzyma)
10:00 - Czas wolny m.in. do osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej)
11:15 – Różaniec cz. II (t. światła, kaplica Domu Pielgrzyma)
12:00 – Msza św. w Bazylice
(Msza druga może być dodatkowo w int. zbiorowych o 20.00 - kaplica Domu Pielgrzyma)
13:00 – Obiad - Czas wolny m.in. osobistej modlitwy w ciszy (w kaplicy adoracji NS lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej )
15:00 – Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia
16:00 – Czas wolny m.in. do osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy lub na spacerze ).
17:00 – Nauka rekolekcyjna (7) (kaplica Domu Pielgrzyma)
18:00 – Kolacja
19:30 – Różaniec cz. III (t. bolesne) (kaplica Domu Pielgrzyma)
20:00 – (Msza w int. zbiorowych) Nauką rekolekcyjna (8) (kaplica Domu Pielgrzyma)
i ADORACJA Najśw. Sakramentu do 22:00 (kaplica Domu Pielgrzyma)
Niedziela, 22.09.2019
7:00 – Godzinki o Niepokalanym Pocz. NMP Różaniec cz. IV (t. chwalebne) (kaplica Domu Pielgrzyma)
8:00 – Śniadanie
9:15 – Msza św. w Bazylice (tylko dla uczestników rekolekcji)
10:30 – Konferencja (8) (kaplica Domu Pielgrzyma)
12:00 – Obiad i WYJAZD DO DOMU
ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE...
UWAGA: Plan może ulec zmianie - Duch Święty ma prawo dokonywać korekty w niniejszym programie rekolekcji w osobach prowadzących i organizujących rekolekcje. (organizator Legion MRMSJ - kontakt: 668 093 700 mr Wiesław)
AKT WYBACZENIA SAMEMU SOBIE
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ojcze, Synu i Duchu Święty!
Dziękuję, że mi wybaczasz i odpuszczasz winy mego życia w sakramencie pokuty.
Dziękuję Ci za Twoje Miłosierdzie. Jednak, często nie zauważam, że nie potrafię wybaczyć samej (-mu) sobie. Poruszona Twoją Boską miłością staję teraz wobec Ciebie z całym mym życiem. Wiele uczuć i emocji tkwiących w mym sercu nie pomagają mi w całkowitym wybaczeniu sobie samej (-mu). Jednak AKTEM MOJEJ WOLNEJ WOLI, wspomagana Twą łaską i miłością WYBACZAM z całego serca sobie samej (-mu) za wszystkie popełnione grzechy, zaniedbania, niewierności:
- względem Ciebie
- względem ludzi
- względem siebie samej (-go)
Czynię ten AKT WYBACZENIA w jedności z mężem i dziećmi. Proszę Cię przez wstawiennictwo Świętych Aniołów i Wszystkich Świętych, jak również przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych, aby Twa miłość dotknęła i wypełniła w nas i w naszym życiu wszystkie miejsca zranione przez grzech.
Niech Twoja łaska – dzięki temu AKTOWI WYBACZENIA – rozlewa się obficie zarówno w moim sercu jak i w sercu mojego męża, które połączyłeś sakramentem małżeństwa, abyśmy stali się jednym ciałem.
Niech ta łaska wypełni również serca naszych dzieci – owoce naszej miłości i jedności oraz Twojej łaski.
Pokornie proszę Cię Boże, w Trójcy Świętej Jedyny: Ojcze, Synu i Duchu Święty, niech ten AKT PRZEBACZENIA otworzy mnie jeszcze bardziej na Ciebie, na Twoją miłość i Twoje łaski.
Niech przyniesie obfite owoce w życiu moim i mojej rodziny tak, abyśmy mogli być Twoim błogosławieństwem dla innych. Amen.
SANKTUARIUM w SKRZATUSZU – BAZYLIKĄ MNIEJSZĄ
Uroczyste ogłoszenie decyzji Stolicy Apostolskiej z 9.11.2018 r. o podniesieniu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu do rangi bazyliki mniejszej nastąpiło podczas pielgrzymki diecezjalnej, 15.09.2019.
Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 r. kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich.
Znajduje się w nim XV-wieczna Pieta z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 r. po dramatycznych wydarzeniach w kościele w Mielęcinie. W 1988 r. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował ją koronami papieskimi.
Miejsce znane z licznych uzdrowień jest licznie odwiedzane. Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało z odległych stron 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany. W okresie zaborów na odpust Wniebowzięcia NMP zapraszano polskiego kaznodzieję. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas II wojny światowej.
Także współcześni przybywają do sanktuarium, które realnie staje się centrum duchowym diecezji. Pielgrzymi szukają uzdrowienia ze swoich chorób u Bolesnej Królowej, a także przybywają na rekolekcje, warsztaty czy spotkania modlitewne. Tysiące odwiedzają to miejsce podczas dorocznej pielgrzymki diecezjalnej, nie brakuje tu także indywidualnych pielgrzymek.
PROROCTWO SKRZATUSKIE z 18.09.2013
W 40 rocznicę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i w 25 rocznicę koronacji Piety, podczas modlitwy ojców Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem padają słowa:
"Maryja, na prośbę swego Syna, Jezusa, prosi biskupa, aby blisko krzyża, który jest tam wysoko, otworzyć źródło wody, które proboszcz tego miejsca będzie świecił stale. Poprzez ten obraz Pan Jezus chce błogosławić wszystkie te miejsca, rzeki, które kiedyś, przed wiekami, zostały przeklęte. Te pobłogosławione wody popłyną do wszystkich wód w Polsce, aby je uświęcić. Pan Jezus prosi, aby z tego źródła wypływało 7 maleńkich strumieni, które będą spływały do maleńkiego jeziorka, gdzie ma być umieszczona figura Maryi miażdżącej głowę węża. Te wody, to malutkie źródło, z którego będzie wypływała woda spod krzyża, one staną się wodami, które będą uzdrawiać fizycznie, psychologicznie, duchowo. I tutaj wielu będzie się nawracało przez spowiedź.”
NABOŻEŃSTWA W BAZYLICE DLA WSZYSTKICH WIERNYCH
Niedziela: 8.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie: 12.00, 18.00
SPOWIEDŹ dla wszystkich
Pół godziny przed Mszą św.
W niedziele także podczas Mszy świętych.
ADORACJA Najświętszego Sakramentu
Czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Codziennie w Kaplicy Adoracji w Domu Pielgrzyma od 13:30 do 17:30
WIECZÓR w Domu Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, Piątek godz. 20.30
NABOŻEŃSTWA OKRESOWE
(majowe, czerwcowe, październikowe)
Każdego dnia po wieczornej Mszy św.
NOWENNA do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei
Nowennę do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei należy odprawić w parafiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w pierwszą środę miesiąca. Obraz skrzatuskiej Piety, obecny w parafiach, jeśli nie ma swojego stałego miejsca w kościele, powinien być wyeksponowany w trakcie odprawianej nowenny. Może być także wniesiony procesjonalnie i ustawiany w godnym, przygotowanym wcześniej do tego miejscu.
Pieśń na wejście: (np. „O Maryjo witam Cię”).
Modlitwa wstępna
Prowadzący: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy: Amen.
Maryjo, / Skrzatuska Pani, / Matko Miłości Zranionej i Naszej Nadziei! / Ty, która z woli Ojca Wszechmogącego / wstąpiłaś w tajemnicę zbawczego cierpienia / i przyjmujesz z krzyża Ciało Boskiego Syna, / popatrz na serca Twych dzieci / zranione brakiem miłości. / Zobacz nasz smutek i trwogę i przyjdź nam z pomocą. / Ciebie prowadzi Duch Święty, / i Ty, Matko Naszej Nadziei / wskazujesz nam zdrój miłosierdzia:/ ukazujesz Ciało Jezusa, / abyśmy adorując Jego święte rany / doznali zbawienia. / Swoją modlitwą, Matko, / ochraniaj moją rodzinę, / naszą parafię i całą diecezję. / Uproś nam u Boga błogosławieństwo i łaskę. / Amen
(Chwila ciszy, zaprosić wiernych do wzbudzenia intencji.)
Pieśń maryjna: (można wykorzystać jedną z pieśni skrzatuskich według załączonych nut).
Modlitwa dziękczynno-błagalna
Prowadzący: O Matko Miłości Zranionej, wołamy do Ciebie.
Wszyscy: - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Zranionych i chorych opatruj, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Złe wieści ze świata powstrzymaj, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Zlęknionym odwagę wypraszaj, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Bądź gwiazdą przewodnią tułaczy, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Wypraszaj pociechę po dziecka utracie, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Ochraniaj od błędów niewiary, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Serca zdradzonych ocal przed rozpaczą, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
W Jezusie pocieszaj samotnych, - Pani Skrzatuska, módl się za nami.
Pieśń: (np. „Matko Najświętsza do Serca Twego”).
Prowadzący: O Matko Naszej Nadziei, wołamy do Ciebie.
Wszyscy: Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
W ciemnościach nadzieję nam ukaż, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
Rodziców ucz kochać swe dzieci, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
Pocieszaj po stracie najbliższych, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
W Jezusa ranach ukazuj nam zdrowie, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
Wzbudź w sercach tęsknotę do Nieba, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
Swym blaskiem rozpraszaj ciemności, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
Nauczaj mnie słuchać Jezusa; - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
W Jezusie mnie, dziecko Twe, utul, - Błagamy Cię, Matko Skrzatuska.
Jeśli w parafii istnieje zwyczaj odczytywania w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy intencji parafian, można je teraz odczytać.
Zakończenie
Akt zawierzenia
Matko naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa,
który złożył siebie w ofierze krzyżowej,
a Ty razem z Nim przyjęłaś w pełni wolę Ojca,
Tobie zawierzam moje życie i powołanie;
z ufnością dziecka oddaję moje prace i nadzieje,
wszystkie postanowienia złożone Bogu i ludziom.
Przyjmij mnie w godzinie próby i słabości,
pomóż powstać z grzesznego upadku,
aby żyć Miłością Twojego Syna
który powstał z martwych i żyje. Jemu chwała na wieki.
Wszyscy: Amen.
Jeśli nowennę prowadzi kapłan lub diakon:
Prowadzący: Pan z wami.
Wszyscy: I z duchem twoim.
Prowadzący: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
Wszyscy: Amen.
Jeśli wierni mają się rozejść:
Prowadzący: Idźcie w pokoju Chrystusa.
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
W razie nieobecności kapłana lub diakona, nowennę kończy się znakiem krzyża:
Prowadzący: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy: Amen.
Pieśń na zakończenie: (np. „O Maryjo żegnam Cię”, „Serdeczna Matko”).
powrt