MUSISZ ZRZUCIĆ SWOJE KAJDANY
Każdy z nas poczuÅ‚ siÄ™ kiedyÅ› skrzywdzony – zdradzony, pominiÄ™ty, zlekceważony, zapomniany, wykorzystany… Takie przykre doÅ›wiadczenie wywoÅ‚uje w nas rozczarowanie, frustracjÄ™, gniew i przygnÄ™bienie. Wszyscy mamy te rany. Lecz to nie rany sÄ… tym, co nas okalecza i przykuwa do samych siebie, ale sposób w jaki na nie reagujemy. Reagujemy gniewem, urazÄ…, goryczÄ…, osÄ…dem, buntem i caÅ‚Ä… gamÄ… innych – niezbyt miÅ‚ych myÅ›li i uczuć.
Czasami „wypowiadamy” różne rzeczy wewnÄ…trz nas samych, takie jak: „NienawidzÄ™ go!”, „Nie chciaÅ‚abym być taka jak ona…”, „co za kretyn”, „żaÅ‚ujÄ™, że on jeszcze żyje” itd. To wszystko sÄ… to formy braku przebaczenia i musimy siÄ™ ich pozbywać. Jak pisze Å›w. PaweÅ‚: „Niech zniknie spoÅ›ród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie – wraz z wszelkÄ… zÅ‚oÅ›ciÄ…. (…) Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczyÅ‚ w Chrystusie„ ( Ef 4,31-32 ).
Gdy zostaliÅ›my przez kogoÅ› źle potraktowani czÄ™sto znajdujemy pewnÄ… bÅ‚ogość w poczuciu krzywdy. Opowiadamy swojÄ… historiÄ™, mówiÄ…c o tym, jak zostaliÅ›my źle potraktowani i staliÅ›my siÄ™ ofiarÄ…. Czasami opowiadamy nasze historie innym. Im wiÄ™cej tego robimy, tym bardziej podsyca to nasze urazy i gorycz. Staje siÄ™ to także nawykiem. PrzywiÄ…zujemy siÄ™ do opowiadania swoich historii. Czujemy siÄ™ do tego uprawnieni i nakÅ‚aniani. Pomaga nam to uzyskać wspóÅ‚czucie innych i usprawiedliwić swoje negatywne reakcje. „Zobacz, ile wyÅ›wiadczono mi zÅ‚a. Mam prawo do takiego samopoczucia.” Lecz tutaj nie chodzi o prawo do czegoÅ›. Tutaj chodzi o wybór pomiÄ™dzy bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem a przekleÅ„stwem.
W każdym najdrobniejszym wydarzeniu codziennego życia staje przed nami wybór. Czy w tej sytuacji, w tych okolicznoÅ›ciach, podczas tego spotkania z innÄ… osobÄ… odpowiedzieć bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem czy przekleÅ„stwem. Czy stać siÄ™ Å›wiatÅ‚em w ciemnoÅ›ci, czy też przeklinać ciemnoÅ›ci i w ten sposób stawać siÄ™ jej częściÄ…. Åšw. PaweÅ‚ przypomina nam: „BÅ‚ogosÅ‚awcie tych, którzy was przeÅ›ladujÄ…. BÅ‚ogosÅ‚awcie a nie zÅ‚orzeczcie” ( Rz12,14 ).
Trzy lekarstwa.
Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem, gdy nagle ktoÅ› zajeżdża ci drogÄ™ i musisz gwaÅ‚townie zahamować. Warczysz w Å›rodku ze zÅ‚oÅ›ci, twoje ciaÅ‚o siÄ™ napina, twarz siÄ™ wykrzywia i wyrzucasz z siebie: „ Co za kretyn ! Dlaczego nie nauczyÅ‚eÅ› siÄ™ jeździć ?” Stopniowo zaczynasz siÄ™ uspokajać, a potem uÅ›wiadamiasz sobie, że wÅ‚aÅ›nie wybraÅ‚eÅ› przekleÅ„stwo zamiast bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo. Co zrobić ? Zastosuj „ Trzy lekarstwa”:
1. Å»al. „ Och, Panie, znów to zrobiÅ‚em. Przepraszam, Panie. Å»aÅ‚ujÄ™ tej reakcji, żaÅ‚ujÄ™ myÅ›li, osÄ…du, zÅ‚oÅ›ci i sÅ‚ów jakie wypowiedziaÅ‚em.”
2. OdwoÅ‚anie. „ OdwoÅ‚ujÄ™ te wszystkie negatywne, nieżyczliwe myÅ›li, Panie. OdwoÅ‚aj te myÅ›li i sÅ‚owa.”
3. ZastÄ…pienie. „ ZastÄ™pujÄ™ te przekleÅ„stwa bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem, Panie. Przebaczam mu i bÅ‚ogosÅ‚awiÄ™ i proszÄ™ CiÄ™, Panie, abyÅ› i Ty mu pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚.”
(…) Innym sposobem uczenia siÄ™ odpowiadania ludziom i sytuacjom za pomocÄ… bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa jest wzorowanie siÄ™ na Jezusie. (….)
Jaka była reakcja Jezusa, gdy został wydany?
Jaka była Jego reakcja na przemoc?
A nawet na tę okropną przemoc na krzyżu?
Czy chciaÅ‚ odwetu, wyrównania rachunku?
Czy opowiedział komuś swoją historię?
Czy pogrążyÅ‚ siÄ™ w Swoich myÅ›lach, pielÄ™gnujÄ…c i rozpamiÄ™tujÄ…c wszelkie powody, dlaczego miaÅ‚ prawo czuć gniew, gorycz, bunt, osÄ…d i inne formy braku przebaczenia? (…)
Jak zareagował Chrystus?
PowiedziaÅ‚: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzÄ…, co czyniÄ….” Ojcze przebacz im. I Jezus Chrystus mówi do ciebie – wÅ‚aÅ›nie teraz i w każdej chwili, gdy doÅ›wiadczasz krzywdy – „Przebacz, przebacz, przebacz.”
Czy sÄ… tacy ludzie, którym powinieneÅ› wybaczyć? JeÅ›li tak, powinieneÅ› z nimi porozmawiać, najlepiej osobiÅ›cie, jeÅ›li to jest możliwe. JeÅ›li to nie jest możliwe, to powinieneÅ› porozmawiać z nimi w swoich myÅ›lach. Nie wypieraj siÄ™ cierpienia, nie neguj tego, jak bardzo czujesz siÄ™ skrzywdzony. (…) Za każdym razem, gdy to robisz, zdejmujesz sobie kajdany. (…) Katechizm mocno podkreÅ›la konieczność przebaczania, ale także potwierdza tÄ™ rzeczywistość, że nie leży w naszej mocy nieodczuwanie obrazy. Nie mamy mocy, aby zapomnieć obrazÄ™. (Katechizm 2843). (…) PoproÅ› o Å‚askÄ™ prawdziwego przebaczenia osobie, która ciÄ™ skrzywdziÅ‚a, a potem za każdym razem, gdy w twoim umyÅ›le odezwie siÄ™ ta stara melodia i znów poczujesz krzywdÄ™, ofiaruj jÄ… Duchowi ÅšwiÄ™temu jako modlitwÄ™ za te osobÄ™. Gdy to bÄ™dziesz robiÅ‚, twoja pamięć stopniowo bÄ™dzie siÄ™ oczyszczać, twoje serce bÄ™dzie uzdrawiane, a moc krzywdy nad tobÄ… osÅ‚abnie.
(…) Musisz woÅ‚ać do Pana i pozwolić, by pokruszyÅ‚ nasze kajdany. Nie ma lepszego miejsca, gdzie można to zrobić, niż konfesjonaÅ‚. (…) konfesjonaÅ‚ jest miejscem, gdzie leczy siÄ™ rany. To nie jest tylko miejsce, gdzie idziemy z naszymi grzechami.
Spowiedź jest postępującym procesem uzdrawiania.
Vinny Flynn, „7 tajemnic spowiedzi”, Radom 2013, s.183
powrót